Uroš Grilc

Foto: osebni arhiv

 

Dr. Uroš Grilc je vse svoje poklicno življenje tesno povezan s knjigo, knjižno kulturo in razvojem bralne kulture. Že kot študent doktorskega študija filozofije je opravljal vlogo tajnika Društva za teoretsko psihoanalizo in spoznaval zakonitosti akademskega založništva, tako izdajanja znanstvene revije Problemi, kot knjižne zbirke Analecta.

Kot avtor je podpisan pod številne izvirne znanstvene članke s področja filozofije in tudi pot knjižno monografijo O filozofiji pisave. V slovenščino je prevajal je francoske filozofe, Derridaja, Foucaulta in Lyotarda ter drugih.

Z zaposlitvijo na Ministrstvu za kulturo in vodenjem Sektorja za knjigo in knjižničarstvo je od leta 2000 poskrbel za reformo podpore založništvu in prehod na sistemsko podporo vsem členom verige knjige. Podpisal je uvedbo sistema KNJIŽNIČNEGA NADOMESTILA, ki od leta 2004 do danes praktično ni spremenjen in je danes pomembna podpora avtorjem. Vodil je skupino, ki je pripravila ZAKON O JAVNI AGENCIJI ZA KNJIGO in tako skladno s cilji prvega Nacionalnega programa za kulturo 2004-2008 poskrbel za večji odmik države od odločanja o podpori knjigi.

Je avtor več strokovnih in znanstvenih člankov, ki obravnavajo kulturno politične modele podpore knjigi in poudarjajo pomen branja in bralne pismenosti za razvoj posameznika in družbe kot celote.

Kot vodja Oddelka za kulturo na Mestni občini Ljubljana je uspel s kandidaturo in nato z zgledno izvedbo naziva LJUBLJANA-UNESCOVA SVETOVNA PRESTOLNICA KNJIGE 2010, nato pa tudi z umestitvijo Ljubljane med Unescova MESTA LITERATURE.

Kot Minister za kulturo v letih 2013-2014 se je podpisal pod ZAKON O ENOTNI CENI KNJIGE in s tem večanju dostopnosti slovenske knjige ter urejanju slovenskega knjižnega trga. Najprej z umestitvijo v Nacionalni program za kulturo 2014-2028, nato pa z ustreznimi vladnimi sklepi je pričel proces dveh ključnih mednarodnih dogodkov za slovensko založništvo: Slovenije kot osrednje gostje na Frankfurtskem in Bolonjskem knjižnem sejmu.

Od leta 2015 vodi zavod Škrateljc, butično založbo, ki na inovativen način povezuje knjigo z naravo ter bralno kulturo s prezentacijo naravne in kulturne dediščine. Je avtor več slikanic za otroke. Tako založba Škrateljc gradi TRANSVERZALO PRAVLJIČNO-DOŽIVLJAJSKIH POTI PO SLOVENIJI (že 11 doživetij po vsej Sloveniji, od Krškega do Štanjela, od Kubeda do Domžal, Vrhnike, Polhovega Gradca…) in izdaja serijo stripov na temo velikih epov slovenske zgodovine, nazadnje strip Bobri po prilogi Janeza Jalna. Trenutno snuje vsebino za nov Muzej slovenskega jezika in knjige, ki bo odprl svoja vrata leta 2025 na Gradu Štanjel.