Programme

Tuesday, 26. 6. 2018
Conceptual pannel: Poetry & Therapy
20:00 Trubar Literature House, Ljubljana

Conducted by Goran Potočnik Černe
Guests: Aleksandra Schuller PhD and Alja Adam


Public announcement of the 2018 Stritar Prize Winner (The Slovene’s Writers Association)
21:30 Trubar Literature House, Ljubljana

The Slovene’s Writers Association

Wednesday, 27. 6. 2018
Young critics discussion
19:00 Pritličje, Ljubljana

Guests: Tomaž Rode, Luka Benedičič, Miha Sever

Conducted by Larisa Javernik


Public announcement of the 2018 Young Critics Winner
20:30 Pritličje, Ljubljana

Reading of Pranger poets
20:45 Pritličje, Ljubljana

 

Thursday, 28. 6. 2018
1st critics debate
15:00 Smoletova gorca, Sladka Gora

Anja Cimerman: Fatamorgana (LUD Šerpa Ljubljana) – chosen by Barbara Korun
Tibor Hrs Pandur: Notranje zadeve (Litera Maribor) – chosen by Aljaž Koprivnikar
Ana Pepelnik: Tehno (LUD Šerpa Ljubljana) – chosen by Domen Slovinić

Conducted by Maja Šučur

 

Friday, 29. 6. 2018
Book sale of selected poetry
9:30 Promenades, Rogaška Slatina

2nd critics debate
10:00 Anina galerija, Rogaška Slatina

Boris A. Novak: Vrata nepovrata (GOGA, Novo mesto) – chosen by Aljaž Koprivnikar
Vid Sagadin Žigon: Metamorfoze (ZUK Murakon, Velenje) – chosen by Domen Slovinič
Nataša Velikonja: Preveč vljudna (KD Hiša poezije, Lj) – chosen by Barbara Korun

Conducted by Maja Šučur


Shadow Theatre Workshop
16:00 Rogaška Slatina Library, Rogaška Slatina

Conducted by Katja Gorečan

Partner: Rogaška Slatina Library


Translators pannel
16:00 Anina galerija, Rogaška Slatina

Selected languages: Spanish and Basque (Euskara)

Conducted by Nada Grošelj PhD

Guests: Barbara Pregelj PhD, Laura Repovš and Andrés Sánchez Robayna


Reading of Pranger poets and reading of Spanish and Basque translations
20:00 Anin dvor, Rogaška Slatina

Conducted by Dejan Koban (IGNOR)

 

Saturday, 30. 6. 2018
Book sale of selected poetry
9:30 Promenades, Rogaška Slatina

3rd critics debate
10:00 Anina galerija, Rogaška Slatina

Aleš Mustar: Srednja leta (CSK Ljubljana) – chosen by Barbara Korun
Tone Škrjanec: Dihaj (CSK Ljubljana) – chosen by Domen Slovinič
Kristina Hočevar: Naval (Škuc Lambda) – chosen by Aljaž Koprivnikar

Conducted by Maja Šučur


Children’s programme, Workshop – ELA – Little Pranger
14:00 Rogaška Slatina Library, Rogaška Slatina

Workshop by Arjan Pregl


Award ceremony for the winners of the all-Slovenian poetry call for children
14:00 Rogaška Slatina Library, Rogaška Slatina

Conducted by Katja Gorečan


Closing ceremony of Festival Pranger
20:00 Cultural centre, Rogaška Slatina

Speech by mayor of Rogaška Slatina, Branko Kidrič
Speech by Urška P. Černe, Pranger Festival

Awardment of the 2018 Stritar Prize (The Slovene’s Writers Association)

Conducted by Maja Ratej

Concert: Danijel and An Černe